Jehněčí “Saddle of Lamb” 🍖

jehne

 

Na Velikonoce mě napadlo udělat jehněčí! Zajel jsem na nedalekou farmu a jelikož jsem to nechal na poslední chvíli, měli už jen jehněčí kolínko nebo hřbet. No ale kolínko už jsem dělal, tak jsem si řekl, že zkusím něco vymyslet s tím hřbetem, bude to výzva! Přišel jsem domů, hodil to do lednice a začal hledat nějaký dobrý recept. Na českém internetu ale nic. Přišla panika, nebo jsem byl spíš naštvanej, že jsem nevsadil na jistotu. Ptal jsem se dál i mezi známými, ale odpovědi byly takové nejasné. Nikdo s tímto kusem masa neměl zkušenost. Nevzdal jsem to a zase sedl k internetu. Prohledal jsem další nápady, tentokrát z celého světa. Konečně jsem našel něco, co mi vykouzlilo úsměv na tváři.

 

 

24_6  25_9

 

 

Hurá, našel jsem jak dobře vykostit jehněčí hřbet. Nejdříve jsem jemně vyřízl jehněčí svíčkovou, která je fakt malá, ale je to jemné maso. Poté jsem pokračoval podél páteře (hřbetu) a řezem kopíroval žebra. Povedlo se! Vznikl z toho jeden kus jehněčího, s jemným tukovým krytím.

 

 

26_7  27_10

 

 

Když už jsem našel návod na tento postup, bylo už trochu jednodušší najít nějaké recepty. Vykoštěný jehněčí hřbet má největší oblibu v Anglii, kde ho nazývají “Saddle of Lamb” (sedlo z jehněčího). Tohle jídlo je hodně oblíbené, dokonce ho rádi připravují třeba Gordon Ramsay, Jamie Oliver nebo David Beckham. Maso se připravuje jako roláda (Pokud budete mít menší kus, doporučuji maso ještě po stranách naříznout a rozšířit, aby šlo dobře zabalit.), dovnitř se vloží například zeleninová směs. Já jsem maso dobře nasolil, vnitřek vytřel česnekem, a připravil smetanový listový špenát s česnekem a také směs nasekaných žampionů s kmínem, které znáte třeba z hovězího Welington. Tohle vše jsem dal doprostřed připraveného masa a vnitřek masa jsem obložil z každé strany jehněčí svíčkovou. Celé jsem to svázal nejdříve podélně a poté asi pětkrát od shora dolů, aby to fakt drželo.

 

 

28_10  29_8

 

 

Konečně po několika hodinách práce z toho bylo to, co jsem chtěl, a vypadalo to fakt dobře. Nezbývalo než to upéct. Nejdříve jsem docela dlouho restoval roládu ze všech stran a poté jsem ji vložil do trouby na 20 minut při 200 stupních souběžného ohřevu. Poté jsem maso vyndal a nechal ještě 10 minut odpočívat, aby nevytekla veškerá šťáva. Výsledek byl naprosto skvělý: maso mělo po okrajích pěknou barvu a uvnitř bylo narůžovělé, včetně té svíčkové, která byla třešničkou na dortu. Jehněčí jsem podával s bramborovým pyré, s pečeným česnekem a parmezánem, dušenou mrkví v másle, hráškem a demi-glace z jehněčích kostí, které jsem nasekal na více kusů.

 

 

30_6

 

 

Chuťově to byla skvělá kombinace s tím špenátem a houbami. Jelikož toho bylo asi 2 kila, něco zbylo, tak jsem to dal do lednice. Druhý den jsem to nechal chvíli propéct v troubě a nečekaně maso bylo stále jemné a nebylo suché. I přesto, že nejsem příznivcem skladování masa na další den, tohle mi chutnalo. Abych to shrnul, jsem rád, že jsem se pro tohle rozhodl, a mám další novou zkušenost s pěkným kouskem masa. Jo, a úplně bych zapomněl, v Anglii tomu říkají také “Rolls Royce mezi jehněčím”!

 

Doufám, že se třeba někdo také dostane k tomuto kusu jehněčího, a budu rád, když článek poslouží jako dobrej návod nebo inspirace. Díky, že jste to dočetli až sem, a jako bonus se můžete mrknout na pár fotek z přípravy. Tom. 📸🍖

 

 

 

Zakupte si jednoduše suroviny k přípravě, které používám i já!

Pokud nechcete ztrácet čas hledáním na internetu nebo cestováním sem a tam při hledání potřebných surovin! Můžete si koupit můj slanej box, kde naleznete vše, co používám i já! Odesílám ihned po přijetí objednávky! 😊

 

Banner box

 

Zpět do obchodu